Únor 2010

fyz

7. února 2010 v 20:30
GEOMETRICKÁ OPTIKA (Lom) FYZIKÁLNÍ OPTIKA ( interference)

1. Mějme elektromagnetickou světelnou vlnu vlnové délky λ = 500 nm ( měřeno ve vakuu).
Stanovte a) fázovou rychlost této vlny ve skle, jehož index lomu pro tuto vlnovou délku je 1,5,
b) jaká je vlnová délka tohoto světla ve skle?
c) jaká změna fáze vznikne při průchodu této vlny sklem na dráze d = 10 μm, srovnejte se změnou fáze při stejné dráze ve vakuu.
λ = 500nm
c = 3.108 ms-1
n = 1,5
a )
= 3*108/1,5 = 2*108 m/s (2/3 vlnove delky) f je stejne pro kazde prostredi
b ) =3*108/500*10-9=6*1014Hz
=2*108/6*1014=333,3*10-9m
c ) ve vakuu N=d/λ=10*10-6/500*10-9=20 (pocet vlnovych delek)
ve skle N=d/λ=10*10-6/333*10-9=30

2. Ve vodě o indexu lomu n = 1,33 leží v hloubce h = 0,3 m kámen, který vidíme pod úhlem 30o od svislého směru. V jaké vzdálenosti od kamene se zabodne hůl ponořená ve směru našeho zorného paprsku?
n1*sinα=n2*sinβ
sinβ=n1/n2*sinα=>β=22°
tanα=x+y/h , tan β=y/h=>y=h* tan β
tanα=x+ h* tan β /h =>x= h* tan α - h* tan β
x=0,0516m
3. Absolutní indexy lomu skla a vody pro žluté světlo sodíkové výbojky jsou n1 = 1,52 a n2 = 1,33. Stanovte mezní úhly pro totální reflexi pro rozhraní a)sklo - vzduch, b)voda -vzduch, c)sklo -voda. Co vidíme, podíváme-li se ze dna bazénu hloubky d = 4 m kolmo vzhůru ?
β=90°
ns=1,52
nv=1,33
nvz=1
a ) ns*sinαm=nvz*sinβ b) 48° c) 61°
sinαm=nvz/ns *sinβ=>αm=41°
d) ze spodu bazenu uvidime kolecko(kruh)
tanαm=r/d
r= d*tanαm=4*tan48°=4,42m

harmonogram

6. února 2010 v 8:44



jízdníčas
ČK
MÍSTOdobaprvního



v minjezdce
1
Start Soutěže - Vizovice - "Sokolovna"---8:30
2
Vizovice - SZ "Stadion"108:40
3
Jasenná - SZ "Jasná"158:55
4
Vizovice - SZ "Barák"159:10
5
Zádveřice - SZ "Raková"409:50
6
Slušovice - SZ "Hvozdná"3010:20
7A
Vizovice - nádraží - KP příjezd3010:50
7B
Vizovice - nádraží - KP odjezd2011:10





8
Vizovice - "Sokolovna" - start do II.etapy3011:40
9
Vizovice - SZ "Stadion"1011:50
10
Jasenná - SZ "Jasná"1512:05
11
Vizovice - SZ "Barák"1512:20
12
Zádveřice - SZ "Raková"4013:00
13
Slušovice - SZ "Hvozdná"3013:30
14
Vizovice "Sokolovna" - Cíl Soutěže3014:00

program

6. února 2010 v 8:43
XXXV. VE STOPĚ VALAŠSKÉ ZIMY 2010
Memoriál Josefa Sláčíka
start.POSÁDKAVOZIDLOskup
číslojezdecspolujezdec

1ČERVENKA MICHALHAFERNÍK JIŘÍPEUGEOT 205 GtiA
2MICHALČÍK MILANKALÍK KAMILRENAULT CLIOA
3FABRIKA ADAMFOJTÍK LUKÁŠCITROEN SAXO VTSA
4SLOVÁČEK STANISLAVVAJDÍK KARELHONDA CIVIC VTIA
5MIKEL TOMÁŠMIKULEC MARTINRENAULT 5 GTA
6MAN ROBERTHRBÁČEK MICHALCITROEN C2A
7ČERVENKOVÁ LUCIEČERVENKA VLASTIMILCITROEN SAXO VTSA
8BEDNAŘÍK JOSEFJUŘÍK JIŘÍCITROEN SAXO VTSA
9BÍLEK LADISLAVFIKAR JANPEUGEOT 206A
10MRÁZ PETRSVOBODOVÁ EVAPEUGEOT 206A
11DRDA RADEKBAROŠ JIŘÍOPEL ASTRAA
12KŘÍŽKA TOMÁŠVACHATA PETRFIAT PUNTOA
13MALANÍK PAVELMALANÍK MIROSLAVHONDA CIVIC VTIA
14JANÍČEK JOZEFJANÍČKOVÁ VERONIKAHONDA CIVIC VTIA
15HAJÍČEK PETRJANČÁR RADEKPEUGEOT 205A
16ROHÁČEK STANISLAVDOUBRAVSKÝ DAVIDRENAULT 5 GTEA
17POHLÍDAL JIŘÍMALŮŠEK JOSEFAUDI 80 GTEA
18JURČA MILOSLAVPAVLÍK VÁCLAVOPEL KADETT GSIA
19MEJSNAR DANIELRAKUŠAN PAVELVW PASSATA
20MIKULKA PATRIKMOJŽÍŠ VLADIMÍRPEUGEOT 106A
21SEDLÁČEK PETRVÍŠEK MICHALPEUGEOT 106A
22DOLEŽAL JOSEFJANEČKA PAVELŠ FELICIA 1.6A
23ŠIMEK PETRMIKESKOVÁ MONIKAŠ FAVORITA
24HURTA TOMÁŠSTŘÍLKA OTAŠ FELICIA 1.6A
25HOMOLKA RADEKVIČÁNEK MARTINRENAULT CLIOA
26MATOŠKA ALEŠKOLAŘÍK JAKUBŠ FELICIA 1.3A
27ZEMANÍK DAVIDKARASOVÁ KLÁRAŠ FELICIA 1.3A
28DRAHOTUSKÝ LUKÁŠŽŮREK VÁCLAVŠ FELICIA 1.3A
29CHARVÁT VÁCLAVJANESKA RADEKŠ FAVORITA
30ŠOHAJEK JAKUBŠOHAJEK LIBORŠ FAVORITA
31JANOŠ MARTINJANOŠ JAKUBŠ FAVORITA
32POLČÁK MILOSLAVPOLČÁK MILOSLAV ml.Š FAVORITA
33PATÁK MARTINKRAJČA PETRŠ FAVORITA
34DRGA RADIMSTRUHAŘ JIŘÍŠ FAVORITA
35JANČÍK JIŘÍJANČÍK RADEKŠ FAVORITA
36JAVOŘÍK PETRORLÍK JAROSLAVŠ FAVORITA
37SANTO TOMÁŠDRDA JANŠ FAVORITA
38MACHÁČEK OLDŘICHVALČÍKOVÁ JANAŠ FAVORITA
39LEKEŠ RUDAHALÁSZOVÁ LENKAŠ FAVORITA
40LÁTAL MARCELHORÁK IVANŠ FAVORITA
41MALÁČ JIŘÍLUTONSKÝ MARTINŠ FAVORITA
42ŠENKÝŘ ERIKJULINA MAREKŠ 105B
43HRÁČEK JANŠIMČÍK RADIMŠ FAVORITA
44RŮŽIČKA RADIMBRÁZDA ROMANŠ FAVORITA
45ŠVIKRUHA MAREKDZURUS RICHARDTOYOTA STARLETA
46ŠKUBNÍK ROSTISLAVZATLOUKAL DAVIDMINI COOPERA
47DRÁBEK MICHALRAFAJ PAVELSUZUKI SWIFTA
48JANČÍK MILANTRÁVNÍČKOVÁ IVASUZUKI SWIFTA
49MALOUŠEK ONDŘEJČERNÝ LUBOŠINNOCENTIA
50POLÁK TOMÁŠJENDRISEK MARTINMITSUBISHI COLTA
51VONEŠ DANIELČERVENKA DAVIDFIAT PANDAA
52HÝBNER VRATISLAVHÝBNEROVÁ MONIKASUZUKI SWIFTA
53VOTÁPKA JANOLEJNÍK RADEKTRABANTA
54SEKULA MIROSLAVDOHNAL JIŘÍTRABANTA
55CHYTIL MAREKSKALIČKA TOMÁŠŠ FAVORITA
56ŽÁRSKÝ MILANKORYTÁŘ JOSEFŠ FAVORITA
57BLAŽEK PETRRAJSIGL JAKUBPEUGEOT 106A
58BEZOUŠKA ROBERTSTŘEDA HYNEKBMW E36B
59MATOUŠEK PETRZÁHOROVSKÝ PETRBMW E30B
60JANOTA MIROSLAVSTRÁSKÝ PAVELBMW 318B
61SVĚTINSKÝ LUBOMÍR jr.SVĚTINSKÝ LUBOMÍR
BMW 316B
62PELÁNEK DAVIDMEISELOVÁ IVANAMAZDA 323C
63MINAŘÍK RADIMMORAVEC JIŘÍŠ 130B
64KOŘÍSTKA ROBERTDROZD MICHALŠ 130B
65ČASTULÍK VÁCLAVBERGER ERIKŠ 120B
66CHALUPA STANISLAVHLAVIČKA ZDENĚKŠ 130B
67BŘEZOVJÁK PAVELKOJECKÁ IVAŠ 130B
68KAŠPÁREK TOMÁŠONDRA FILIPŠ 130B
69REMEN JAKUBTYLŠAR DOMINIKŠ 130B
70GRAČKA MIROSLAVKONÍČEK KARELŠ 130B
71MIKEL VLASTIMILFOJTÍK DALIBORŠ 130B
72LANGR JOSEFKRNÁVKOVÁ MARKÉTAŠ 130B
73ŽÁRSKÝ ROMANPETRŽELA ROMANŠ 130B
74LIŠKA JOSEFHLACH VÁCLAVŠ 120B
75GAJDOŠÍK EVŽENJUREČKA PETRŠ 120B
76MINAŘÍK PETRDÝŠKOVÁ VERONIKAŠ 120B
77KUČERA MARTINVANČÍK MAREKOPEL MANTAB
78KREIZL PAVELČECH VLADIMÍRŠ 100B
79STANĚK JAKUBMIKULÁŠTÍK MIROSLAVŠ 110B
80PETRÁŠ DALIBORORSÁKOVÁ PETRALada 2106B
81KLEČKA JIŘÍGRUBER STANISLAVLADA 2105B
82BLAHOUT MILANNEORAL MARTINVAZ 2174B
83ZÁMEČNÍK MICHALOPLUŠTIL LIBORŠ 100B
84BUNKA MICHALPILAŘ MIROSLAVLADA 2106B
85MILIČKA STANISLAVDUFEK TOMÁŠŠ 105B
86MUDRÁK PETRKNAPOVÁ MICHAELAŠ 105B
87HRÁČEK VÍTKUDRY VLADIMÍRŠ 110B
88GARGULÁK VLADIMÍRGARGULÁK PAVELŠ 1000B
89BABIČKA MICHALCHVOJKA PETRMITSUBISHI EVO IX.C
90SOVJÁK RADIMMACURA RADEKMITSUBISHI EVO IX.C
91SUCHÝ JANFILÁK MIROSLAVMITSUBISHI EVO IX.C
92RAK PŘEMYSLZETOVÁ HELENAMITSUBISHI EVO IX.C
93VRAJ PETR sn.VANICKÝ PETRMITSUBISHI EVO X.C
94VRAJ PETR jr.ŠOBÁN JOSEFMITSUBISHI EVO VII.C
95KRÁL JAKUBHRABEC ZBYNĚKMITSUBISHI EVO VII.C
96RUJBR PATRIKPEŘINA JOSEFMITSUBISHI LANCERC
97MILOWSKÝ MARTINKOZEL JANSUBARU IMPREZAC
98LAHUTA PETRHOLÁN STANISLAVSUBARU IMPREZAC
99PODEŠVA JAROSLAVTOMŠŮ VLADIMÍRSUBARU IMPREZAC
100SEDLÁČEK JIŘÍDVOŘÁČEK MILOSLAVSUBARU IMPREZAC
101HANZLÍK PETRSLOVÁČEK JAROSLAVSUBARU IMPREZAC
102ŠILD VÍTTRUSINA ALEŠSUBARU IMPREZAC
103KUTĚJ TOMÁŠČÍŽEK MAREKSUBARU IMPREZAC
104KROČIL STANISLAVŠOPÍK PETRSUBARU IMPREZAC
105BENEŠ DANIELEMBERT WALTERSUBARU IMPREZAC
106BALLER ZBYNĚKKOSTKA PETRSUBARU IMPREZAC
107ŽERAVÍK JIŘÍCHUDĚJ JAROMÍRAUDI QUATTROC
108STRNAD RADIMZDRÁHAL MICHALAUDI S2C
109MACHALA MARIANMACHALA BOHUMILAUDI QUATTROC
110KRAJČA MARTINKONVALINKA MIROSLAVAUDI QUATTROC
111GINTER DAVIDTKADLEC LUBOŠTOYOTA CELICA GTC
112MAREČEK ZDENĚKPAVELA ZDENĚKTOYOTA CELICA GTC
113KŘENEK BŘETISLAVBARTOŠEK VÁCLAVŠ OCTAVIA RSC
114FÁREK LUMÍRSTOJAR VLADIMÍRŠ OCTAVIA
C
115VOJÁČEK JOSEFJURČÍKOVÁ HELENAFORD ESCORT RSC
116ČERNOCH BOHUMILKOVAŘÍK ROMANOPEL VECTRAC
117SVOBODA LIBORSVOBODOVÁ JANALANCIA DELTAC
118ZELENKA ADAMFONIOK JAROSLAVVW GOLFC
119NĚMEČEK JAROSLAVKLIMÁNEK MARCELLANCIA DEDRAC
120FLEISCHHACKER ZDENĚKŠRÁMEK VÁCLAVVW GOLFC
121STRAKA MARTINTOMÁŠ MAREKSUBARU IMPREZAC
122ČAPKOVIČ ROBERTLUZAR TOMÁŠSUBARU IMPREZAC
123MACÍK MARTINKOTEK ONDŘEJMAZDA 323C
124ZIMAKOVA MICHAELAMACHALOVÁ MARTINAMAZDA 323C
125TÁBORSKÝ MIROSLAVTÁBORSKÁ PETRAMAZDA 323C
126TOFEL ALEŠMACHANDER MARTINMAZDA 323C
127JUREČKA PETRJUREČKA PAVELMAZDA 323C
128FOLVARSKÝ LUKÁŠKROH JOSEFSUZUKI SWIFTC
129JANOVSKÝ PAVELJANOVSKÁ KATEŘINAHONDA CIVIC
C
130ŘEZNÍČEK TOMÁŠZUZANÍK VLADANFORD SIERRAC